Złóż tanio dobry komputer – Jak? Część druga

złóż komputerW pierwszej części tego artykułu wymieniłem najczęstsze błędy popełniane przy zakupie komputera, zaś dziś powiem ci jak tanio i dobrze złożyć komputer, tak by starczył na dłuższy czas bez wymiany komponentów.

Pierwszą część tego artykułu możesz przeczytać klikając w ten link: Złóż tanio dobry komputer – Jak? Część pierwsza.
Zależnie od tego co do jakich zastosowań będziemy używać komputera, potrzebujemy innych części (komponentów), które będą znajdować się w obudowie PC.
Jeżeli będziesz używał komputera do pracy biurowej, to potrzebujesz nie tak bardzo wymagającego PC niż do grania lub obróbki grafiki czy też nagrywania i montowania filmów lub gameplayów. Zastosowań PC jest bardzo dużo więc i konfiguracji komputerów także jest cała masa.
Do pracy biurowej wystarczy sprzęt ze średniej półki i często wystarcza on na długie lata, czasami na takim sprzęcie można pracować do momentu aż się zepsuje, czy też zostanie wydane nowe lepsze oprogramowanie, a także system operacyjny. Ze względu na to iż co kilkanaście lat jest wydawane coraz nowsze oprogramowanie, zwłaszcza systemy operacyjne, to często do aktualizacji systemu jest potrzebna modernizacja komputera, ale to temat na inny artykuł dotyczący sprzętu i systemów komputerowych.
Jeżeli zaś zamierzasz dużo grać w najnowsze tytuły gier komputerowych, lub zajmujesz się grafiką, obróbką filmów, czy też muzyki, to tu potrzeba już dość potężnej maszyny.

Jak złożyć tanio dobry komputer?

Sercem każdego PC jest procesor i to on odgrywa tu główną rolę, bez dobrego procesora, nawet z najlepszą kartą graficzną nie pograsz sobie np. w najnowszego Crysisa 3. Ta gra wymaga dobrego procka, a także potężnej karty graficznej.
Praktycznie każda część komputera jest bardzo ważna, jeżeli coś w PC jest słabsze np. procesor, to może on ograniczać kartę graficzną.
Wychodzi na to iż każda część, każdy komponent w PC jest bardzo ważny, ponieważ wpływa to na jakość i komfort pracy z komputerem.
Jeżeli będziesz używał komputera do gier itp. to potrzebujesz mieć komputer minimum ze średnio-wysokiej półki, tak by nie wymieniać części już po dwóch latach od zakupienia PC.
W przypadku gier, najważniejszymi komponentami są:
Procesor
Karta Graficzna
Pamięć RAM
Dysk Twardy
Oczywiście płyta główna także jest ważna, ponieważ to od niej sporo zależy, zwłaszcza w tedy gdy chcemy wymienić np. jakąś część w swoim blaszaku na nową, bardziej wydajną.

Zatem jakie komponenty komputerowe kupić, by wyszło tanio i dobrze?

Pierwszą częścią doboru części, powinien być prawidłowy dobór płyty głównej, ponieważ to od niej zależy jaki procesor będzie działał w naszym blaszaku. Płyty główne dostępne na rynku są z socketami Intela i AMD.
Jeżeli masz jakąś większą sumę, którą chcesz przeznaczyć na zakup/modernizację komputera to wybierz płytę główną z socketem pod procesory Intela, jednak jeżeli masz mniej pieniędzy i chciałbyś mieć w miarę wydajny sprzęt który też pociągnie najnowsze gry, to wybierz płyty główne z socketem AMD.

Następnym krokiem jest wybór procesora i tu dobieramy wedle naszej płyty głównej, oczywiście procesory firmy Intel są droższe od procesorów AMD, jeżeli chodzi o wydajność ma się to także podobnie jak do ceny między Intelem a AMD. Jednak jeżeli wybierzesz procesor od AMD, to się nie przejmuj, ponieważ one są także dobre, a pod niektórymi względami nawet lepsze od procesorów Intela, mam tu na myśli wielowątkowość. AMD jako pierwszy udostępnił na rynek 8 rdzeniowe procesory FX Bulldozer, które dobrze sobie radzą np. z renderingiem wideo, a także szybciej obsługują niektóre programy, które obsługują 8 rdzeniowe procesory i wielowątkowość. Procesory AMD FX dobrze sobie radzą także z grami, jednak są nieco mniej wydajne od procesorów Intela.

Karta graficzna to dla gracza jedna z najważniejszych części w PC, do nowych gier z zaawansowaną grafiką potrzebna jest niestety dobra i często dość droga karta graficzna, by wyciągnąć minimum 30-60 klatek na sekundę, czyli FPS. Tu należy także wybrać pomiędzy firmą Nvidia, a firmą AMD, a dokładnie chodzi o chipset. Zależnie od tego jakiej karta graficzna jest firmy, ma swoje unikalne funkcje graficzne. W kartach graficznych z serii Nvidii jest np. dodatek PhysX, zaś w kartach na strukturze AMD są specjalne efekty włosów wymyślone przez producenta, można to zauważyć np. w grze Tomb Raider, która miała swoją premierę kilka dni temu.
Pamięć RAM jest ważna i to nawet bardzo, ponieważ to w niej przechowywane są informacje krótkotrwałe, te informacje których w danej chwili używamy, ja polecam tu wybierać pamięć z firmy Kingston, jest to bardzo dobra firma produkująca kości pamięci RAM i inne produkty oparte na przechowywaniu danych. Firm które produkują RAM jest cała masa, jednak zawsze należy wybierać te sprawdzone.

Dysk twardy, jest to także bardzo ważna i niezbędna część komputera, na której trzymamy wszelakie dane, dysk do gier powinien być dość duży, najlepiej o pojemności 1TB, a dysk pod system powinieneś wybrać SSD np. o pojemności 100 GB, dyski SSD są o wiele droższe od dysków HDD, więc dlatego jest mniejszej pojemności, by końcowy rachunek nie był zbyt wysoki. Tu także należy kierować się i wybrać dysk od znanej firmy, ponieważ nikt nie chciałby stracić swoich danych, które umieszcza na dysku.

Pozostałymi komponentami są: zasilacz, chłodzenie, napędy i czytniki kart.
Są to także obowiązkowe komponenty które powinny znajdować się w naszym PC, a zwłaszcza zasilacz, bo to od niego zależy czy komputer będzie działać stabilnie i bez skoków napięć.
Jeżeli chcesz złożyć tanio komputer, to najlepiej kupować części w sklepach internetowych, ponieważ to na zakupach w Internecie wyjdzie taniej, niż na zakupach w sklepach stacjonarnych, no chyba że masz znajomego, który prowadzi sklep komputerowy i policzy ci części z atrakcyjnym rabatem.
Przeglądaj promocje w sklepach z częściami komputerowymi i korzystaj z okazji, jednocześnie upewnij się czy sprzedawana część jest na pewno nowa. Przeglądaj oferty sklepów komputerowych, ponieważ ta sama część w wielu sklepach może mieć inną cenę, zazwyczaj w jednym sklepie procesor o tych samych parametrach może być droższy o kilkanaście/kilkadziesiąt złotych, a w drugim sklepie ten sam procesor może być tańszy lub dostępny w promocyjnej cenie. To samo tyczy się innych części.
Przy zakupie sprawdzaj parametry sprzętu (części komputerowych), i najlepiej korzystaj z branżowych portali i for internetowych o tej tematyce, pytaj o opinie sprzętu i o rady.

Ile można zaoszczędzić pieniędzy na zakupie części komputerowych?

Na zakupach części komputerowych, poprzez Internet, można zaoszczędzić nawet 1000 złotych, jest to bardzo duża kwota, która ma szansę zostać w twojej kieszeni, jeżeli postarasz się i poszukasz ciekawych ofert w wielu sklepach. Robiąc zakupy tylko w jednym sklepie tracisz szansę na niższe ceny, a dodatkowo masz mniejszy wybór części.
Te rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak moim zdaniem jest więcej plusów niż minusów, chociażby niższe koszta włożone w sprzęt. Na temat składania komputera można by dużo pisać i rozmawiać, ponieważ możliwości konfiguracji jest naprawdę bardzo dużo, jednak zawsze warto jest składać komputer samodzielnie lub wybierając części prosto w sklepie, które mają być zamontowane w obudowie naszego PC stacjonarnego.

Podziel się tym postem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments