Złóż tanio dobry komputer – Jak? Część pierwsza

złóż komputerW dzisiejszych czasach komputery odgrywają ogromną rolę, wszędzie gdzie się nie ruszymy napotykamy się na te maszyny. W sklepach, szpitalach, fabrykach, przychodniach, szkołach, można by tu wymieniać bez końca. Komputera używamy do pracy, nauki i rozrywki, coraz więcej ludzi posiada te maszyny także we własnych domach i mieszkaniach, co stało się już standardem.

Komputery dają nam dużo korzyści i czasem naprawdę życie bez nich było by ciężkie, zwłaszcza teraz, gdzie technika porusza się w zawrotnym tempie, a dostęp do Internetu mamy prawie w każdym miejscu na ziemi.
W dzisiejszym artykule, który jest specjalnie napisany dla działu Wiedza i Rozwój, chcę poruszyć temat umiejętnego zakupu części komputerowych, a jednocześnie oszczędzeniu na tym. Jak zapewne wiesz PC składa się z podzespołów:
Procesor
Karta graficzna
Płyta główna
Pamięć RAM
Dyski twarde
Napędy optyczne
Czytniki kart pamięci
Zasilacz
Chłodzenie
Tych podzespołów można by tu wymienić jeszcze więcej, ale skupmy się na podstawowych podzespołach, które mają dać moc i tchnąć życie w maszynę zwaną PC.
Artykuł ten będzie podzielony na części, ponieważ będzie on dość długi, dzięki czemu dokładnie opiszę umiejętny dobór komponentów do naszego blaszaka, a także wymienię najczęstsze błędy jakie popełniamy przy zakupie komputera.
Na pierwszy ogień pójdą błędy popełniane przez większość osób, które chcą kupić nowy PC!

Komputery dzielimy na dwa typy, stacjonarne i przenośne, gdzie dobór komponentów w pierwszym oraz drugim przypadku ma kolosalne znaczenie. W przypadku pierwszym czyli stacjonarnym PC, mamy możliwość dowolnej konfiguracji sprzętowej naszego nowego PC jaki zamierzamy kupić, zaś w drugim mamy ograniczone manewry dotyczące konfiguracji i parametrów komputera. Zazwyczaj konfiguracja jest sztywno narzucona przez producenta laptopa, notebooka, ultrabooka, a my możemy tylko wybrać sprzęt patrząc na cenę, a jednocześnie na ustaloną konfigurację sprzętową narzuconą przez producenta, ogranicza się to wtedy do wyboru między modelami sprzętu, możemy kupić droższy model laptopa, czy notebooka lub tańszy, jednak cena ma przełożenie na jakość i niezawodność sprzętu. I tu często opłaca się bardziej kupić droższego laptopa niż tańszego, chodź nie zawsze, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwracać na konfigurację sprzętową, sprawdzić czy dany sprzęt będzie dostosowany do naszych potrzeb i w miarę wydajny.
Co do komputerów stacjonarnych PC, tu mamy pełne pole do popisu, a ogranicza nas tylko zasób portfela, ponieważ sprzęt można złożyć za 1500 zł jak i za 10000 zł i więcej.

Jakie błędy popełniamy najczęściej przy zakupie komputera PC?

Pierwszym i niedopuszczalnym błędem jest kupowanie sprzętu na szybko, te zjawisko zauważam coraz częściej. Ludzie niemający pojęcia na temat komputerów, a dokładnie ich konfiguracji i podzespołów, często kupują to co jest tańsze, albo to co wciśnie im sprzedawca, jednocześnie zapewniając o wysokiej wydajności zakupywanych części lub złożonych PC i laptopów.

Kolejnym błędem jest kupowanie gotowego składaka, bez przemyślenia i sprawdzenia jakie części zostały wmontowane w obudowę PC, często kupowanie sprzętu komputerowego, a dokładniej całych gotowych komputerów które stoją na półce okazuje się wielkim błędem po jakimś czasie. Często w tych jednostkach centralnych są umieszczone słabe i tanie części o bardzo małej wydajności, co sprawia że PC po roku lub dwóch nie radzi sobie z nowymi programami lub grami. Przy cenach sklepowych, można śmiało złożyć samemu wydajny PC, który pociągnie na full wszystkie nowe programy i gry przez kilka lat, bez wymiany jakiejkolwiek części.

Błędem jest także sugerowanie się reklamą, gazetką ze sklepów z elektroniką itp. Zazwyczaj na gazetkach tego typu konfiguracja sprzętowa PC nie jest dokładnie podana, niby mamy podaną nazwę i firmę procesora, ale jeśli chodzi o taktowanie to informacja już nie jest podana, to samo tyczy się innych komponentów.

Są to trzy podstawowe i niedopuszczalne błędy, zawsze przed zakupem komputera, należy sprawdzić jego parametry techniczne, jest na to bardzo wiele sposobów, sprawdzić to możemy w Internecie, na stronach producentów sprzętu lub na specjalistycznych i branżowych forach internetowych.
W następnej części artykułu omówię jak zakupić tanie, a zarazem wydajne komponenty komputerowe.

Podziel się tym postem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments